Oba Makarna'nın halka arz başvurusu onaylandı

Türkiye'nin makarna sektöründe son 10 yıllık dönemde ihracat şampiyonu olan ve ülkenin önde gelen sanayi şirketleri arasında yer alan Oba Makarna'nın halka arz başvurusu, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı.

PAYLAŞ
Gaziantep Haber - Gaziantep Haber

Türkiye’nin makarna sektöründe son 10 yıllık dönemde ihracat şampiyonu olan ve ülkenin önde gelen sanayi şirketleri arasında yer alan Oba Makarna’nın halka arz başvurusu, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı.

1966 yılında Gaziantep’te kurulan, modern üretim tesisleri, teknolojik alt yapısı, yüksek teknolojik yatırımları ile insan sağlığını ön plana alan kaliteli üretimi ve Ar-Ge’ye verdiği önemle sektörünün önde gelen kuruluşları arasında yer alan Oba Makarna’nın halka arzı SPK tarafından onaylandı.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, ÜNLÜ Menkul Değerler, Ziraat Yatırım ve QNB Finansinvest liderliğinde gerçekleştirilecek halka arzda pay başına satış fiyatı 39,24 TL olarak belirlendi. Oba Makarna’nın halka arzında, çıkarılmış sermayesinin 407 milyon 169 bin 500 TL’den 479 milyon 421 bin 759 TL’ye çıkarılması nedeniyle ihraç edilecek 72 milyon 252 bin 259 TL nominal değerli paylar ile mevcut ortaklardan Alpinvest Yatırım Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ve Turkey Pasta Holding Ltd’ye ait toplamda 24 milyon 84 bin 86 TL nominal değerli paylar olmak üzere toplam 96 milyon 336 bin 345 adet pay satışa sunulacak olup, halka arz büyüklüğü 3 milyar 780 milyon 238 bin 178 TL olarak hedefleniyor. Bireysel yatırımcıya eşit dağıtım yöntemi uygulanacak halka arzda halka açıklık oranının da yüzde 20,1 olarak gerçekleşmesi öngörülüyor.

Köklü şirket tarihi ve deneyimiyle makarna, noodle, un ve irmik ürünleriyle faaliyet gösteren Oba Makarna, Gaziantep ve Hendek’teki fabrikalarında günlük yaklaşık 3 bin ton buğday kırma ve günlük yaklaşık 2 bin ton makarna üretim kapasitesine sahip. Türkiye’nin dört bir yanına gerçekleştirdiği satışların yanı sıra 100’ün üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren Oba Makarna, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre makarna sektöründe son 10 yıllık dönemde ihracat şampiyonu olarak konumlandırılmıştır. Şirket aynı zamanda İstanbul Sanayi Odası tarafından 2022 yılsonu itibarıyla açıklanan Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde 118’nci sırada yer alıyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN