Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Tanzanya Türk yatırımcılar için fırsatlar ülkesi olabilir

Kenya'nın ardından Tanzanya'ya giden GAHİB heyetini yalnız bırakmayan Türkiye Tanzanya Büyükelçisi Mehmet Güllüoğlu ve Türkiye Tanzanya Ticari Ataşesi Onur Bilgen Gaziantepli halıcıları ikili görüşmelerin yapıldığı alanda ziyaret ederek, Afrika ve Tanzanya pazarlarıyla ilgili ihracatçılara bilgiler verdiler.

Türkiye'de bir ilk: Savunma Sanayi Başkanlığı Gaziantep temsilciliği açıldı

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) bünyesinde, Türkiye'de bir ilk olan, 'Gaziantep Savunma Sanayii İl Temsilciliği', Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir'in katılımlarıyla açıldı. Temsilcilik ilk defa bir ilde kurulan Savunma Sanayii Temsilciliği olması ile birlikte, ilk defa bir Sanayi Odası iş birliğinde kurulan temsilcilik olma özelliğini taşıyor.

Motorine Zam Geliyor

Motorinin litre fiyatına bu geceden geçerli olmak üzere zam geliyor. Petrol fiyatlarındaki artış, zammı beraberinde getirdi.

Adnan Ünverdi ihracat rakamlarını değerlendirdi

Kasım ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep'ten önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 oranında artışla 928 milyon 307 bin dolar ihracat gerçekleştirildiğini söyledi. Ünverdi, bu veriler ışığında Gaziantep'ten bugüne kadarki en yüksek kasım ayı ihracatına ulaşıldığını kaydetti.

Gaziantep yılın son ayına 9,6 milyar dolar ihracat ile girdi

Gaziantep, Kasım ayında 928 milyon 307 bin dolarlık ihracatıyla 2022 Ocak-Kasım döneminde 9 milyar 622 milyon 523 bin dolara ulaştı.

Güneydoğu ve Gaziantep ihracat rekorlarını kırmaya devam ediyor

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) 2022 Kasım ayına ait ihracat rakamlarını kamuoyuyla paylaştı. GAİB Koordinatör Başkanı, Güneydoğu ve Gaziantep için en yüksek Kasım ayı ihracat rakamlarına ulaşıldığının müjdesini vererek, ihracatçıları tebrik etti.

Amirine beddua eden işçi tazminatsız kovuldu

İşçi işveren uyuşmazlıklarında, işçinin beddua veya kötü temenni çerçevesindeki söylemlerine işverenler tarafından iş akdinin feshi olarak işlem yapılması tartışmalarına son noktayı yargı koydu. Bölge Adliye Mahkemesi Hukuk Dairesi, işveren temsilcisine beddua ettiği için tazminatsız kovulan işçiye müjde nitelğinde bir karar verdi.

Emekliler ile emekli olmadan çalışanların arasındaki SGK prim farkı giderilecek

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol, 'Emekliler ile emekli olmadan çalışanların arasındaki SGK prim farkı giderilecek' dedi.

Vergi dairelerinde pos cihazıyla ödeme kolaylığı

Gaziantep Vergi Dairesi Başkanlığınca yapılan yazılı açıklamada Vergi Daireleri veznelerinde fiziki pos cihazıyla kredi kartı ve banka kartıyla vergi tahsilatının başladığı bildirildi.

Gaziantepli halıcılar Tanzanya'da

Afrika'da pazar arayışlarını sürdüren Gaziantepli halıcılar Kenya'dan sonra Tanzanya'da ki temaslarına Darüsselam kentinde başladı.

GAİB 2022 yılın son eğitim takvimini duyurdu

Eğitim içerikleri ile her ay farklı konuları ele alan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), Aralık ayı eğitim takvimini kamuoyuna duyurdu.

Marulda tarla ile market arasındaki fiyat farkı 3,4 katı aştı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 'Kasım ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkı en fazla yüzde 236,8 ile marulda görüldü. Üreticide 3 lira 75 kuruş olan marul, markette 12 lira 63 kuruşa satıldı ve 3,4 kat arttı dedi.

Makarna ticaretinde ihracatın 1 milyar doları aşması bekleniyor

Türkiye Gıda İnovasyon Platformu (TÜGİP), Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) ve Makarna Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (MÜSAD) iş birliğiyle, 'Türkiye'de Makarna Sanayi, Genel Değerlendirme ve Gelecek Beklentisi Çalıştayı' düzenlendi. Çalıştayda konuşan GTB Başkanı Akıncı, İhracatçılarımızın bu sene dış ticarette 1 milyar dolar seviyesini aşmasını ümit ediyoruz dedi.

Bütçe görüşmeleri 5 Aralık'ta TBMM'de başlıyor

Gaziantep Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, 21 Ekim 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın sunuşuyla başlayan ve komisyonda kabul edilen 2021 kesin hesap ile 2023 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi görüşmelerinin 5 Aralık'ta başlayacağını bildirdi.

Borsa güne düşüşle başladı

Borsa, güne yüzde 0,74'lük düşüşle başladı.

Gaziantep makine halıları Kenya'da görücüye çıktı

Kenya'nın başkenti Nairobi'de Kenyalı halı ithalatçılarıyla bir araya gelerek ikili görüşmeler gerçekleştiren Gaziantepli halı ihracatçıları, yenilikçi ürünlerini görücüye çıkardı. Kenyalı ithalatçıların büyük ilgisiyle karşılaşan Gaziantepli halı üretici ve ihracatçıları Kenya'dan umutlu ayrıldı.

İndex Ekonomi Türkiye Genel Koordinatörlüğü'ne Sedat Eryürek getirildi

İndex Ekonomi Bağımsız Denetim A.Ş.'nin 28 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulu'nda, Şirketin Türkiye Genel Koordinatörlüğü'ne Sedat Eryürek atandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanmalarına ilişkin açıklama

ANKARA (İHA) – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanmalarına ilişkin açıklama yaptı.

Antep Fıstığı sektörünün kalbi Gaziantep'te attı

Antep Fıstığının Önemi ve Fonksiyonel Ürün Olarak İşlenmesi Çalıştayı, Gaziantep'te gerçekleştirildi.

Toplam 1113 haber.