Kültür Sanat

Kültür Sanat Haberleri

Dışarısı 40 derece ile kavrulurken içeride soba ile ısınıyorlar

Son günlerde hava sıcaklığının 40 derecelere dayandığı Gaziantep'te, ortalama 15 derece sıcaklığa sahip doğal klima olarak bilinen Kaleoğlu Mağarası yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Dışarısı 40 derece ile kavrulurken mağaradakiler içeride soba ile ısınmaya çalışıyor.

7 yaşında başladığı nakış işini 43 yıldır severek sürdürüyor

Gaziantepli Zeynep Yılmaz, yaklaşık 43 yıldır yaptığı Antep işi nakışlar ile genç kızların çeyizlerini süslüyor.

GKV'de Ertan Almacıoğlu rüzgarı

Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okulları 60.Yıl Festivali, Bilim ve Sanat Etkinlikleri Bahar Şöleni ve Dansın Renkleri Gösterileri Gaziantep ve Türkiye genelinde büyük yankı bulurken etkinliklerin finali Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okulları mezunlarından sanayici sanatçı Ertan Almacıoğlu konseriyle son buldu.

Gaziantep Kolej Vakfı'nda göz kamaştıran sergi

Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okulları 60.Yıl Festivali, Bilim ve Sanat Etkinlikleri Bahar Şöleni ve Dansın Renkleri Gösterileri kapsamında GKV eğitim kampüsünde gerçekleştirilen açık hava karma mezuniyet sergisi adeta sanat şölenine dönüştü. Üç gün süren ve açık havada yer alan sergide öğrencilerin yaptığı seramik, resim, çini, maket çalışmaların yer aldı.

1. Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tasarım haftası başladı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü ile GAÜN Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu iş birliğiyle ''1. Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tasarım Haftası' etkinlikleri başladı.

Pehlivanlar Şahinbey'de er meydanına çıkıyor

Şahinbey Belediyesi ve Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu'nun birlikte düzenlediği Yağlı Güreş müsabakaları 31 Mayıs/1-2 Haziran tarihleri arasında Şahinbey Geleneksel Spor Merkezi'nde düzenlenecek.

Türk mutfağı haftasında gastronomi yarışması

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü tarafından, 21-27 Mayıs Türk Mutfağı haftası kapsamında, Türk mutfağının zenginliklerini tanıtmak ve gastronomi öğrenimi gören öğrencilerin yeteneklerini sergilemelerine fırsat sağlamak amacıyla Türk Mutfağı Haftası Ödüllü Yemek Yarışması düzenlendi.

5. Uluslararası öğrenci festivali GAÜN'de düzenlendi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Toplumsal Duyarlılık Projeleri Merkezi (TDP) tarafından Gaziantep Üniversitesi 5. Uluslararası Öğrenci Festivali'' gerçekleştirildi.

GKV bilim şenliğine yoğun ilgi

Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okulları 60'ıncı yıl festivali kapsamında törenle açılışı gerçekleştirilen Bilim Şenliği büyük ilgi gördü.

Gaziantep Şehir Tiyatrosu Bedia Muvahhit tiyatro ödülünü aldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Gaziantep Şehir Tiyatrosu, bu yıl 12'incisi düzenlenen Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri'nde yılın en başarılı Anadolu tiyatrosu seçilerek özel ödülün sahibi oldu.

Yesemek'te sulama kanalı inşaatını durdurma kararına karşı istinaf başvurusu reddedildi

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Yesemek Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi'nin tarihi dokusuna zarar verdiği gerekçesiyle Gaziantep İdare Mahkemesince verilen sulama kanalı inşaatının durdurulması kararına karşı yapılan istinaf başvurusu kesin olarak reddedildi. Mahkemenin verdiği kararla, görevini başarı ile tamamlayan Yesemek Komisyonu kendisini feshetti.

Antika dolu müzenin altında binlerce yıllık hamam mağarasını keşfetti

Tüm mal varlığını satarak antikaya yatıran Hanifi Özaslan müzeye çevirdiği evinin altında hamam bulunan bir mağara keşfetti.

DEİK Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Halit Acar'dan 19 Mayıs mesajı

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Halit Acar 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında, 'Esaretten özgürlüğe giden yolun ilk adımlarının atıldığı bu tarih milli tarihimiz için de önemli bir dönüm noktasıdır' dedi.

Gaziantep'te geleneksel yöntemlerle yapılan firik hasadı başladı

Araban Ovası'nda makarnalık sert buğdaydan yapılan ve Arap dünyasının tutkusu haline gelen firiğin hasadına başlandı.

Şahin, çocuklarla Medine kahramanı Fahreddin Paşa'yı anlatan sergiyi gezdi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğini yaptığı Öncü Bir Fotoğrafçı Medine Müdafii Fahreddin Paşa Sergisi'ni Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin çocuklarla beraber gezdi.

Bilim Şehitkamil'de annelere özel etkinlik

Şehitkamil Belediyesinin ev sahipliğinde Bilim Şehitkamil, Anneler Günü'nü unutulmaz kılan özel bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Bilimin büyülü dünyasına keyifli bir yolculuğa çıkan anneler ve çocukları, bilimsel keşiflerle dolu bir gün geçirdiler.

Sevilen sanatçının yeni şarkısı büyük beğeni topladı

Sevilen ses sanatçısı İhsan Güvenç, dillerden düşmeyecek yeni şarkılarıyla yaza merhaba dedi.

GKV'li öğrenciler Kapadokya'da

Anadolu'nun sahip olduğu güzelliklerin öğrenciler tarafından yakından tanınması, tarihi ve doğal güzelliklerin keşfedilmesini hedefleyen Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okulları kültür gezilerinde bu kez Kapadokya mercek altına alındı. İlkokul öğrencilerinden oluşan kafile aileleri ve rehber öğretmenlerinin de katılımıyla bölgede incelemeler yaparak tarihi ve doğal güzellikleri keşfetme şansı yakaladı.

Gastronomi Ödülleri sahiplerini buluyor

Dünyaca ünlü Mutfağıyla Gastronomi anlamında Unesco fark oluşturan Şehirler Ağına girmeyi başaran İlk Türk Şehri olan Gaziantep'te düzenlenecek olan Gastronominin Yıldızları Ödül Töreninde Ödüller sahiplerini buluyor.

Toplam 1065 haber.