Gaziantep Kolej Vakfı Özel Liseleri Yurtdışı Bilim ve Kültür Gezisinde

Kuruluşunun 60.yılını çeşitli etkinliklerle kutlayan Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okulları akademik çalışmalarının yanı sıra yurt içi ve yurt dışına yönelik düzenlediği bilim ve kültür gezileriyle de öğrencilerin dünyayı tanımasını sağlarken farklı ülke kültürlerini de mercek altına alarak yakandın tanımalarına imkan veriyor. Avrupa'nın birçok ülkesine ve ünlü kentlerine yönelik Bilim ve Kültür Gezileri düzenleyen GKV Özel Okulları bu kez de İtalya, İsviçre ve Fransa'ya yönelik bilim ve kültür gezi gerçekleştirdi.

PAYLAŞ
Gaziantep Haber - Gaziantep Haber

Kuruluşunun 60.yılını çeşitli etkinliklerle kutlayan Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okulları akademik çalışmalarının yanı sıra yurt içi ve yurt dışına yönelik düzenlediği bilim ve kültür gezileriyle de öğrencilerin dünyayı tanımasını sağlarken farklı ülke kültürlerini de mercek altına alarak yakandın tanımalarına imkan veriyor. Avrupa’nın birçok ülkesine ve ünlü kentlerine yönelik Bilim ve Kültür Gezileri düzenleyen GKV Özel Okulları bu kez de İtalya, İsviçre ve Fransa’ya yönelik bilim ve kültür gezi gerçekleştirdi.

Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okullarının uluslararası bilim ve kültür gezilerinin geleneksel hale dönüştürüldüğünü ifade eden GKV Özel Liseleri Müdürü Engin Biba etkinlik takvimi kapsamında bu kez GKV Özel Anadolu Lisesi, GKV Özel Fen Lisesi ve IB Cemil Alevli Koleji öğrencilerinden oluşan 48’i öğrenci olmak üzere toplam 53 kişilik kafilenin İtalya, İsviçre ve Fransa’yı kapsayan bilim kültür gezisine katılmak üzere ilk durak olan İtalya’ya gittiklerini sözlerine ekledi. Duygu Yıldız Çirkin başkanlığında ki kafilede GKV Fizik Zümre Başkanı Ekrem Dobooğlu, GKV IB Koordinatörü Ali Pamuk, GKV İngilizce Öğretmeni Fatma Özseven, GKV Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Demet Tekerekoğlu öğrencilere rehberlik yapıyor.

Gaziantep Kolej Vakfı Özel Liseleri öğrenci kafilesinin İtalya, İsviçre ve Fransa’yı kapsayan bilim ve kültür gezisinin ilk gününü değerlendiren kafile sorumlusu Duygu Yıldız Çirkin yaptığı değerlendirmede, "Seyahatin ilk durağı olan ve "Kızıl Şehir" olarak da anılan Bologna, Orta Çağ mimarisinin birçok örnekleriyle doludur ve ismini de binaların büyük kısmının kırmızı tuğlalı olmasından almıştır. Seyahatin ilk günü “Bologna Endüstriyel Miras Müzesi’’nin tanıtımı ile başlamıştır. Bologna Endüstriyel Miras Müzesi, 19. yüzyılın ikinci yarısından kalma bir tuğla ocağı olan Fornace Galotti’nin restore edilmiş binalarında, ilk banliyöde, geçen yüzyılda pirinç değirmenleri ve diğer hidrolik fabrikalar, fırınlar, şehrin ilk elektrik santrali ve İkinci Dünya Savaşı sonrasına kadar malların taşınması için kullanılan Navile Kanalı’nın varlığıyla karakterize edilen bir bölgede yer almaktadır. Müze ziyaretinden sonra Avrupa’nın en eski üniversitesi olarak bilinen ve Dante, Kopernik, Erasmus’un da mezun olduğu Bologna Üniversitesi ziyaret edilmiştir” dedi.

Avrupa’da ki bilimsel ve teknolojik gelişmeler mercek altına alındı

Kafile Başkanı Çirkin kafilenin ikinci günde bu kez otomotiv enstitüsünün devleri arasında yer alan Ferrari Müzesini ziyaret ettiklerini de ifade ederek, otomobil dünyasının adeta tarihçesinin gözler önüne serildiği bu müzeden öğrencilerin etkilendiğini ifade ederek, ”Seyahatin 2. gününde Ferrari spor otomobil markasına adanmış bir Ferrari şirket müzesi olan Museo Ferrari ziyaret edilmiştir. Müze sadece otomobillerden ibaret değildir; İtalyan motor yarışları endüstrisine ilişkin kupalar, fotoğraflar ve diğer tarihi nesneler de bulunmaktadır. Buna ek olarak sergi, bazıları yarış arabalarından yol arabalarına geçiş yapmış olan teknolojik yenilikleri de tanıtmaktadır. Devam eden seyahatimiz dünya vatandaşı olma yolunda öğrencilerimize katkılar sağlarken alan belirlemelerinde ve meslek seçimlerinde destek sağlayan modellerle buluşmalarını sağlamaktadır. Öğrencilerimiz yurtdışında kendi gözlemleriyle elde ettikleri akademik ve kültürel kazanımların yanında arkadaşlarıyla eğlenceli hatıralar biriktirmeye devam ediyorlar” diye konuştu.

Kafilenin bugün Fransa’ya geçmesi bekleniyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN