GAÜN'den enerjide büyük gelişme

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yayımlanan 2023 Genel Raporu'nda kişi başı elektrik enerjisi tüketimi azlığı ve enerji verimliliği yatırımları kapsamında gösterdiği performansla Türkiye genelinde ilk beş üniversite arasında yer aldı.

PAYLAŞ
Gaziantep Haber - Gaziantep Haber

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yayımlanan 2023 Genel Raporu’nda kişi başı elektrik enerjisi tüketimi azlığı ve enerji verimliliği yatırımları kapsamında gösterdiği performansla Türkiye genelinde ilk beş üniversite arasında yer aldı.

GAÜN’ün sürdürülebilirlik çalışmaları ve Kalite Geliştirme Koordinatörlüğü tarafından bildirilen verilere göre, yayınlanan 2023 YÖK İzleme ve Değerlendirme 2023 Genel Raporu’nda sürdürülebilirlik alanında 28,39 Kw/saatlik kişi başı elektrik enerjisi tüketimi ile tüketimin en düşük olduğu üniversiteler arasında 4. ve enerji verimliliği yatırımının en yüksek olduğu üniversiteler sıralamasında 228,8 Kw/saatlik yatırım ile 3. oldu.

Enerji Yatırımları Devam Ediyor

GAÜN Araban Meslek Yüksekokulunun yürütmüş olduğu 28 bin 138 m2 ve 166 bin 800 m2’lik alan kullanılarak 9900 kWe (AC) ve 9780 kWe (AC) enerji üretmeyi amaçlayan ‘Gaziantep Üniversitesi Güneş Enerjisi Alan Projesi (GAUNGES1, GAUNGES2)’, ve ‘Enerji Yönetimi Uygulama ve Araştırma 1 mW Güneş Enerjisi Santrali ’ çalışmaları ise enerji yatırımlarının içerisinde yer alıyor. Ayrıca sürdürülebilirlik kapsamında yapılan farkındalık çalışmaları, mevcut tüketimin azaltılarak üretimin arttırılması ve kaynakların kontrollü kullanımına yönelik çalışmalar devam ediyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN