Akciğeri embolisi geçiren hasta akılcı tedaviyle kurtarıldı

Nefes darlığı, bacak şişliği ve halsizlik şikyetiyle Liv Hospital Gaziantep'e getirilen Zöhre Atilla'nın akciğer embolisi geçirdiği ortaya çıktı. Hasta acil olarak uygulanan ameliyatsız yöntemlerle sağlığına kavuştu.

PAYLAŞ
Gaziantep Haber - Gaziantep Haber

Nefes darlığı, bacak şişliği ve halsizlik şikâyetiyle Liv Hospital Gaziantep’e getirilen Zöhre Atilla’nın akciğer embolisi geçirdiği ortaya çıktı. Hasta acil olarak uygulanan ameliyatsız yöntemlerle sağlığına kavuştu.

Liv Hospital Gaziantep Kalp ve Damar Cerrahisi (Vasküler Cerrahi) Uzmanı Op. Dr. Altay Nihat Acar, bacak toplardamar tıkanıklığına bağlı gelişen akciğer damarında pıhtı atması sonucu hayati tehlikesi olan Zöhre Atilla’yı kasıktan anjiyografik olarak uyguladığı tedaviyle sağlığına kavuşturdu.

“Hayati tehlikesi vardı”

Atilla’nın tomografi görüntülemesinde sol akciğerin ana damarında pıhtı (pulmoner emboli) tanısı konuldu. Bacak toplardamar tıkanıklığına bağlı gelişen akciğer damarında pıhtı atması sonucu hayati tehlikesi olan Zöhre Atilla, Liv Hospital Gaziantep Damar Cerrahisi (Vasküler Cerrahi) Uzmanı Op. Dr. Altay Nihat Acar tarafından uygulanan akılcı tedaviyle sağlığına kavuşan hasta, yeniden hayata tutundu.

“Akciğer pıhtısı tespit edildi”

Yaptıkları incelemelerde hastanın akciğerinde pıhtı olduğunu tespit ettiklerini söyleyen Op Dr. Acar, “Hasta bize geldiğinde Nefes darlığı şikâyeti ve bacaklarında ciddi şişlikler vardı. Yaptığımız tahlil ve tetkiklerin ardından akciğerine pıhtı attığını tespit ederek hastamızı işleme aldık. Kasıktan anjiyografik olarak uyguladığımız, pıhtı eritici ilaç ve ultrasonik ses dalgasıyla pıhtı parçalanmasını bir arada gerçekleştiren özel bir cihaz sayesinde hastamızın akciğerindeki pıhtı eritildi. Erken teşhis ve müdahale sayesinde hastamız sağlığına kavuştu’’ dedi.

‘’Akciğer pıhtısı en az kalp krizi kadar ölümcül bir hastalıktır’’

Akciğer pıhtısının en az kalp krizi kadar ölümcül bir hastalık olduğunu vurgulayan Op. Dr. Acar, “Erken teşhis ve tedavi uygulandığında kalıcı nefes problemleri ve pıhtıya bağlı kalp yetmezliklerinin gelişmesinin önüne geçilebilir. Bacak pıhtısının nedenlerinin en önemlileri arasında tedavi edilmemiş ve aksatılmış varis hastalığı bulunmaktadır. ’Varis tedavisi çok kolay ve sonuçları gayet yüz güldürücü olan bir hastalıktır. Damar cerrahisi alanında son teknoloji cihazlar ve yöntemler kullanıldığında hastaların şifaya ulaşmasında daha yüksek başarıyla vesile olabilmekteyiz. Akciğer pıhtısında kasıktan anjiyografik olarak uyguladığımız, pıhtı eritici ilaç ve ultrasonik ses dalgasıyla pıhtı parçalanmasını bir arada gerçekleştiren özel bir cihaz sayesinde artık bu hastalığın yıkıcı sonuçlarının önüne geçilebiliyor” şeklinde konuştu.

Kontrole yürüyerek gelen Zöhre Atilla, “Allah hocamızdan razı olsun, şükür daha iyiyim. Altay hocam ve ekibine ne kadar teşekkür etsem azdır’’ diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN