'Soyut Figüratif ve Soyutlama' temalı resim sergisi

Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Cevat Atalay, tuval üzerine akrilik teknikle yaptığı eserlerinden oluşan 'Bellek' isimli 'Soyutlama ve Soyut Figüratif' temalı resim sergisini, SANKO Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluşturdu.

PAYLAŞ
Gaziantep Haber - Gaziantep Haber

Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Cevat Atalay, tuval üzerine akrilik teknikle yaptığı eserlerinden oluşan “Bellek” isimli “Soyutlama ve Soyut Figüratif” temalı resim sergisini, SANKO Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşturdu.

Prof. Dr. Mustafa Cevat Atalay, SANKO Holding’in sanata sunduğu katkının önemine vurgu yaparak, “SANKO Sanat Galerisi gibi büyük galeriler sanat camiasına destek olduğu sürece bizler daha başarılı çalışmalara imza atacağız ve genç öğrencilerimiz toplumla daha fazla kaynaşacak” dedi.

Özel kuruluşların sanata ve sanatçıya destek vermesinin sanatın gelişimi açısından önemli olduğunu dile getiren Atalay, “Bizim sanatsal dil oluşturup şehirle iletişim kurmamız ve hocalarımızın sergi açması çok değerli. Çünkü biz buradan topluma dokunabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Eserlerinin kendi form dilini oluşturduğunu söyleyen Atalay, geleneksel formları kompozisyonun merkezine yerleştiren bir yansıma hedeflediğini kaydetti.

Köklerini, doğu kültürünün motif dilinde, taş kabartmalarda, toplulukların el sanatlarındaki geometrik formlarda bulduğunu anlatan Atalay, eserlerinde tesadüfi dokulara yer vermediğini vurguladı.

Eserlerinde, gelenekle hesaplaşma veya öteleme yerine, modernle sentezleme çabasında olduğunu anlatan Atalay, “Eserlerime ev sahipliği yaparak sanatseverler ile buluşturan SANKO Sanat Galerisi’ne şükranlarımızı sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

SANKO Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu ise 330’uncu sergiye ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, “Galerimiz tamamen profesyonel bir anlayışla yönetilmektedir. Ulusal ve uluslararası birbirinden seçkin profesyonel sanatçıları ağırlayarak sanatseverlerle buluşturuyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından SANKO Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Zeugma, Fırat’ın Gerdanlığı yayını Atalay’a takdim etti.

Sergi açılışına, Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Resim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayhan Özer, Doç. Dr. Bayram Bozhüyük, Doç. Dr. İbrahim Halil Özkirişçi, Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Aliyev, Dr. Öğr. Üyesi Gülfem Marakoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Bekir Baba, akademisyenler, sanatseverler ve davetliler katıldı.

Atalay’ın 30 eserinin yer aldığı “Soyutlama ve Soyut Figüratif” temalı resim sergisi, SANKO Park AVM üçüncü katta bulunan SANKO Sanat Galerisi’nde 19 Temmuz 2024 tarihine kadar her gün 10.00-22.00 arasında gezilebilecek.

Prof. Dr. Mustafa Cevat Atalay, güzel sanatlar alanındaki eşsiz vizyonu ve sanatsal tarzıyla uluslararası alanda tanınan bir isimdir. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Resim-İş Ana Bilim Dalı’nda lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde doktora derecesi almıştır. 2015 yılında Doçent, 2020’de Profesör unvanını almıştır. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Resim Bölümü Kurucu Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanı olarak görev yapan Atalay, halen Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanıdır. Atalay, 12’si yurt içinde, 5’i yurt dışında olmak üzere 17 kişisel sergi açmış, ulusal ve uluslararası birçok sanat çalıştayı ve sempozyumda yer almıştır. Sanatsal çalışmaları Macaristan, Bulgaristan gibi ülkelerde de büyük ilgi görmüş ve birçok uluslararası bienal, trienal ve çağrılı sergide eserleri sergilenmiştir. Eserleri Japonya’dan Romanya’ya kadar birçok ülkenin başkentlerinde özel koleksiyonlarda ve müzelerde yer almaktadır. Atalay’ın sanat eserleri, kaligrafiyi modern bir yaklaşımla birleştirerek ritim, hareket ve enerjiyi yüzeye ustalıkla yansıtmaktadır. Kendine özgü soyut evreni ve renkli figürleri, izleyicilere derin bir duygu ve düşünce deneyimi sunmaktadır. İnsan figürlerini ele aldığı serilerinde, kaligrafik ifadelerle kadın figürlerini kullanarak toplumun sıkça dayatılan kalıplarını sorgulamaktadır. Diğer serilerinde ise bireylerin kişisel portrelerini kaligrafik bir yaklaşımla aktararak insanın iç dünyasını ve dışavurumlarını inceler. Gözlerin çoklu ve asimetrik düzenlemeleri, izleyicilerle etkileşim kurarak düşüncelerin ve duyguların belirginleşmesine katkı sağlar. Atalay, aynı zamanda uluslararası hakemli dergilerde editörlük yapmış ve sanat eğitimi, posta sanatı ve resim sanatında rastlantı gibi konularda önemli yayınlara imza atmıştır. Akademik ve sanatsal yarışmalarda birçok ödül kazanmış ve 2018 yılında “Yılın Görsel Sanatlar Akademisyeni”, 2022’de ise Gaziantep Üniversitesi’nden Bilim Ödülü almıştır.

Ayrıca uluslararası yayınevlerinden çıkan kitapların editörlüğünü yapmış, sanat etkinliklerine danışmanlık ve küratörlük katkısı sunmaktadır. Ulusal Akademisyen Sanatçılar sergilerinin yanı sıra Gaziantep Şehitkamil Belediyesi Sanat Galerisi’nde küratörlüğünü yaptığı sergiler de sanatseverlerin ilgisini çekiyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN