ANKET
 • Sitemizi Beğendiniz mi?
DİĞER ANKETLERİ GÖSTER ▼
E-BÜLTEN ABONELİĞİ
 • Gaziantep Kurtulurken Binlerce Can Gitti Gaziantep Kurtulurken Binlerce Can Gitti Bu haber 2014-03-27 03:51:24 tarihinde eklendi
  Birinci Dünya Savaşı’nın başladığı tarihte Gaziantep’in nüfusu 83 bindi ve sancak merkeziydi. Savaş bittiğinde ve 30 ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Mütarekesi ile birlikte kentte işgal başladı. İtilaf devletleri, bu anlaşmayla güç buldu ve 17 Aralık 1918 tarihinde İngilizler kenti işgal etti. İşgal bir yıl boyunca devam etti. İngilizler, 29 Ekim 1919 yılında Fransızların isteği üzerine terk etti. Bir gün sonra ise Fransız işgali başladı. Ancak Fransız ordusunun gelişi 30 Aralık 1920 yılında olmuştur. İşgali gerçekleştiren Fransız ordusu arasında bölgeden önceki yıllarda göç eden Ermeniler de bulunmaktaydı. Fransızlarla işbirliği yapan Ermenilerin zulüm yapmaya başladığı belirtiliyor. Hatta kenti tamamen yakıp yıktıkları ifade ediliyor. 1920 yılına girilmesiyle birlikte de Antep Savaşı fiilen başlamış oldu. İşgal ve beraberinde uygulanan yoğun şiddet sonucunda 11 ay boşunca kentte açlık hüküm sürdü. Ayrıca yerli halk cephanesiz kaldı.

  Türk Çeteleri Fransızları Korkuttu


  Aralık 1919 yılında da Fransız nakliye kolları sürekli Türk çetelerinin baskınlarıyla karşı karşıya kalıyordu. Maraş’ta da Türkler savaşa hazırlanmaktaydı. Fransızlar ilk öldürücü darbeyi 20 Ocak 1922 tarihinde Antep-Maraş karayolu üzerinde almıştır. Bu darbe Karabıyıklı’da Karayılan Çetesi tarafından vurulmuştur. Karabıyıklı baskını sonucunda Antep-Maraş yolu Fransızlara tamamen kapanmıştır. Bu baskın gerçek anlamda bir zaferdir. Karayılan’ın adı bu olayın ardından Gaziantep bölgesinde bilinmeye başlamıştır. Bu darbenin ardından Fransız birlikleri Maraş’a girememiştir. Baskın sonucunda karayolunun önemli bir kısmı Türklerin egemenliğine girmiştir. Bu sayede de Kuva-i Milliyeci’ler bu yol üzerinde rahat hareket etmeye başlamıştır. 


  1920’de Kuşatma Yarıldı


  Antep savaşı artınca Karayılan, Kuva-i Milliye saflarına katılmıştır. Daha sonra da Dülük Köyü’ne gelmiş ve Fransız kuşatmasını yararak Antep’e girmiştir. O dönemlerde adı “Şıhın Dağı” olan Sarımsak Tepe’deki Fransızları püskürtmesi emrini alan Karayılan, bu çarpışma sırasında, 24 Mayıs 1920’de şehit düşmüştür. Karayılan gibi Antep Savunması’nda Şahin Bey gibi bir isim de vardır. Şahin Bey, Antep-Kilis yolunda faaliyet göstermiştir. Şahin Bey Fransız piyadelerinin süngü darbeleri altında 28 Mart 1920’de şehit düşmüştür. Kılıç Ali Bey’in Gaziantep’e gelmesiyle de 26 Nisan 1920’de Fransızlar yenilgiye uğratılmış ve kuşatma kaldırılmıştır. 


UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
919 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz