• Görevi Başında Öldürülen Doktorun Ailesine ’Pardon’ Şoku Görevi Başında Öldürülen Doktorun Ailesine ’Pardon’ Şoku Bu haber 22 Aralık 2015, Salı 15:00:48 tarihinde eklendi
  Gaziantep’te 3 yıl önce görevi başında hasta yakını tarafından bıçaklı saldırı sonucu öldürülen Ersin Arslan’ın yakınlarına bağlanan şehit maaşı, 3 yıl sonra geri istendi.

  Gaziantep’te 3 yıl önce çalıştığı Devlet Hastanesi’nde bir hastanın küçük yaştaki torunu tarafından bıçaklanarak öldürülen Doktor Ersin Arslan, sivil şehit sayılarak, ailesine şehit maaşı bağlanmıştı. Çalıştığı hastaneye de ismi verilen Ersin Arslan’ın ailesine bağlanan şehit maaşı 2015 yılının Haziran ayında kesilerek, "Kusura bakmayın memur hata yapmış. Yanlış oldu" denilerek, 3 yıldır ödenen 11 bin 896 TL geri istendi.

   

  Haziran ayında şehit maaşının kesilmesinin ardından, "Kusura bakmayın memur hata yapmış. Yanlış oldu" denilerek, aileden ödenen paranın iadesi istendi. Aile, avukatı kanalıyla duruma itiraz edince evlerine icra gönderildi. Takibin durması üzerine SGK, takipteki alacağı için dava açtı. SGK iş mahkemesinde konuyla ilgili dava sürüyor.

   

  Arslan ailesinin Avukatı Metin Kınacılar, ailenin bu paraya ihtiyacı olmadığını ifade etti. Memur hatası denilerek paranın istenmesinin doğru olmadığını belirten Avukat Kınacılar, "Aile o paraya ihtiyaçlarının olmadığını söyledi. Ama bu yapılanın izahı yok. Aile ’Biz şimdiye kadar ne maddi ne de manevi tazminat davası açmadık. Ersin Arslan dünyaya mal olmuş bir doktordu. Arslan akciğer kanserini tedavi eden ve bu konuda uzman olan sayılı insanlardan birisiydi. Genç olmasına rağmen dünya kadar makalesi bulunan bir doktordu. İş mahkemesi’nde dava görülüyor. Yani buradaki asıl acı, SGK’nın pardon yanlış ödedik, memurun hatası demesi. Ersin Arslan öldürüldüğünde Türkiye ayağa kalkmıştı. O dönende SGK kendi teklif etti ve aileye sivil şehit maaşı bağladılar. Şimdi de memur hatası deyip parayı geri istiyorlar" dedi.

   

  Acılı anne Hatice Arslan, "Benim oğlum öldükten sonra kendileri habersiz 3 kişi geldi ve sana biraz maaş bağlayacağız dediler. Amcanın aylığı 2 asgari maaş kadar değilse dediler. Ben onun 2 asgari ücret olduğunu da bilmiyordum ben zaten kendilerinden böyle bir şey istemedim. Benim tam acılı zamanımdı geldiler. 3 ay ya da 4 sonra bana 5 milyar bir para çıktı ben da onu aldım oğluma hayır yaptım.O paranın 5 kuruşunu da hala yemiyorum. Aydan aya yatan para 330 lira. Benim evime neden haciz kalkıyor ben kendilerinden böyle bir şey talep etmedim. Ben istemedim o paraya da muhtaç değildim" dedi.

   

  Erkek kardeşi Erkan ise kardeşi Ersin Arslan’ın kendisini sağlığa adadığını ifade etti. Ölmeden önce ağabeyinin Nobel kimya ödülünü alan Aziz Sancar’ın editörlüğünü yaptığı dergide makalelerinin de yayınlandığını anlatan Erkan Arslan, "Kardeşimiz öldükten sonra bizim anne baba devletten hiçbir tazminat davası gibi bir talebimiz olmadı. Babamız bir Bağ-Kur maaşı ile geçimini devam ettiren bir marangoz. SGK’dan gelen insanlar gelir tespiti yaptılar annemin maaşının olmadığını oğlunun ölmesinden dolayı mağdur durumda olduğunu kendileri ağızlarıyla beyan ettiler. Oğlu öldüğü için mağdur oldu, maddi olarak değil, babası zaten iyi kötü kuru yavan evi geçindiriyordu. Doktor Ersin Arslan öldükten sonra düşkünlük maaşı adı altında anneye bir para bağlandı. Aylık 300-350 lira civarında bir para verdiler. Bu parayı aradan 3-4 yıl geçtikten sonra tekrar talep ediyorlar. Biz bu parayı size haksız ödemişiz diye SGK istiyor. Biz de bu konuyla ilgili yasal girişimde bulunduk. Paraya ailenin ihtiyacı yoktu kendileri verdiler. Yatırdıkları aylığı kessinler o parayı alsınlar hiçbir sıkıntı yok. Zaten o para için hayır yapılıyordu. Ersin ile ilgili bir olayın bu şekilde gündeme gelmesi çok kötü bir şey. Ersin daha farklı olaylarla gündeme gelmeliydi. Bugün profesör doktor Aziz Sancar’ın editörlüğünü yaptığı Avrupa’da bir dergide Ersin’in makaleleri yayınlanıyor. Bu Nisan’da yani ölümünün 4. yıl dönümünde yayınlanacak. O adam kendisini bilime adamış kendini sağlığa adamış bir insandı böyle bir şey için ailesinin gündeme gelmesi çok acı ama bunu bir tepki olarak söylemek istiyoruz devletten hiçbir şey talep etmeden hiçbir aylık talebi olmadan böyle bir olup da tekrar istenmesi çok tuhaf geldi" dedi.

   

  SGK İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise kendilerinin Ankara’daki Genel Müdürlük’ten gelen yazıya istinaden paranın geri istendiğini, Ankara’dan detaylı bilgileri aldıktan sonra kamuyonu bilgilendirme açıklaması yapılacağı belirtildi.

 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
11,136 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz