• Gaziantep AR-GE Merkezi Oluyor Gaziantep AR-GE Merkezi Oluyor Bu haber 07 Aralık 2015, Pazartesi 18:15:05 tarihinde eklendi
  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, Gaziantep Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda AR-GE Merkezi kurabilecek firmalar ile bir toplantı düzenlendi.

  GAOSB’ de düzenlenen Neden AR-GE Merkezi konulu toplantıya, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Genel Müdürü Yaşar Öztürk, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. İlker Murat Ar, KÜSİ Çalışma Grubu ÜyesiProf. Dr. Abdulkadir Çevik, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kısa, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz,Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Şimşek katıldı.Toplantının açılış konuşmasını yapan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Şimşek, bölgenin ve şehrin hedeflerine ulaşabilmesi için sanayicilerin, kamu kurumlarının ve üniversitelerin hep birlikte bir koordinasyon içerisinde hareket etmesi gerektiğini söyledi. Hem bilgiyi üreteceğiz, hem teknolojiyi geliştireceğiz. Rekabetçiliğin çok fazla üretmek ya da çok fazla satmakla ilgili bir durum olmadığını belirten Cengiz Şimşek, "Yükte hafif pahada ağır olan ürünler üretmek zorundayız. Hem bilgiyi üreteceğiz, hem teknolojiyi geliştireceğiz ve katma değeri yüksek ürünlerle rekabetçi yapımızı üstün noktalara çıkarmış olacağız. Yeni ekonomik kavram, bilgiyi ne kadar çok ürünlerin içine gömüyorsanız, ihracata yönelik yapılan çalışmalarda kilogram başına fiyatlarınızı o kadar artıyorsunuz demektir" dedi.

   

  "GEREKEN DESTEĞİ VERECEĞİZ"

   

  Şimşek, sanayiciler olarak yerel ve küresel rekabet ortamında devamlılığımızı sağlayabilmek ve ekonomik krizlerle mücadele edebilmek için ürün hizmet ve üretim yöntemlerini sürekli olarak değiştirmek ve geliştirmek zorunda olduklarını kaydetti. Şimşek, "AR-GE sanayiciler için çok önemli. AR-GE merkezlerinin kurulması için gereken 30 kişilik istihdamın sektörel bazda düşürülmesi, AR-GE merkezi çalışmalarının desteklenmesi adına gerekli olan ve maliyeti yükselten makine, teçhizat, laboratuvar ekipmanlarının teşvik kapsamına alınması Gaziantepli Sanayicilerimizin önünü açacak, mevcut yatırımlarının geliştirilmesi ve ileriye yönelik yatırımlarını daha doğru bir şekilde yapabilmeleri için büyük fayda sağlayacaktır” dedi.

   

  "ARGE SANAYİLEŞMEMİZ İÇİN DEVRİMDİR"

   

  Toplantıda konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, "Ar-Ge faaliyetlerinde doğrudan görevli araştırmacı ve teknisyenleri ifade eder.Ar-Ge, yenilik yoluyla ülke ekonomisinin uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir yapıya kavuşturulması için çok önemli bir unsur haline gelmiştir. Teknolojik bilgi üretilmesini, üründe ve üretim süreçlerinde yenilik yapılmasını, ürün kalitesi ve standardının yükseltilmesini, verimliliğin artırılmasını, üretim maliyetlerinin düşürülmesini, teknolojik bilginin ticarileştirilmesini, rekabet öncesi işbirliklerinin geliştirilmesini, Ar-Ge’ye ve yeniliğe yönelik doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ülkeye girişinin hızlandırılmasını, Ar-Ge personeli ve nitelikli işgücü istihdamının artırılmasını desteklemek ve teşvik etmek adına birçok hizmeti ve yeniliği beraberinde getiren, kısacası sanayileşmemizde devrim niteliği taşıyan çalışmalar bütünüdür” dedi

   

  Sanayicilerden temin etmeleri gereken 1200 evrak listesini iptal edip,siz sadece projenizle gelin evraklarınızı biz tamamlayacağız vaadinde bulunan Aslan, AR-GE merkezlerinin kurulmasında üniversite, kamu ve özel sektörün ortaklaşa çalışma yapması gerektiğini vurguladı. Türkiye genelinde AR-GE merkezlerinin sayısının artırılması gerektiğini belirten Aslan,kendilerinin de mevzuatı düzenleyeceklerini, ardından illere gelerek sanayicileri bilgilendireceklerini kaydetti.

   

  ARGE merkezi kurulması için gerekenler, AR-GE kuranların kendilerine ve ülkelerine sağladıkları yararlar konularında da bilgi veren MüsteşarAslan’ın, konuşmasının ardından sanayicilerin sorularını yanıtladı. AR-GE kurmak isteyenlere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak her türlü yardıma hazır olduklarını ifade etti.Müsteşar Aslan 12 firmadan AR-GE Merkezi kurma sözünü alarak kentten ayrıldı.

  iha
 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
9,606 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz