• Genç Girişimciler “Tecrübe Paylaşım Toplantısı”nda Bartık’ı Ağırladı Genç Girişimciler “Tecrübe Paylaşım Toplantısı”nda Bartık’ı Ağırladı Bu haber 29 Kasım 2015, Pazar 10:30:02 tarihinde eklendi
  Eyüp Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, çalışmadan ve üretmeden başarılı olmanın mümkün olmadığını belirterek, “Bazı gençlerde voleci (hazırcı) bir anlayış görüyorum. Emek vermediğiniz hiçbir konudan kazançlı çıkmanız mümkün değil” dedi.

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Gaziantep Genç Girişimciler İcra Kurulu “Tecrübe Paylaşımı Toplantısı”nda girişimci gençlerle bir araya gelen Bartık, iş hayatının zorluklarını, başarı yollarını ve tecrübelerini anlattı.

   

  Bartık, genç girişimcilerin Gaziantep’in ve Türkiye’nin geleceği olduğunu vurgulayarak, “Ben bu gençliğin çok başarılı olacağını düşünüyorum. 0-29 yaş ortalaması Türkiye’de yüzde 48, Gaziantep’te yüzde 50. Gaziantep Türkiye’den daha genç. Türkiye’yi ve Gaziantep’i taşıyacağız. Bunun içinde elimizden geleni fazlasıyla yapacağız” dedi.

   

  İŞ HAYATINA KÜÇÜK YAŞLARDA ATILDI

   

  İş hayatına çok erken atıldığını hatırlatan Bartık, zor şartlara ve imkansızlıklara aldırış etmeden mücadeleden geri durmadığını ifade etti. İş hayatına daha çocuk yaşta atılmanın faydalı olduğunu söyleyen Bartık, kendisinin de küçük yaşlarda çalışmaya başladığını ve bu sayede çok şey öğrendiğini kaydetti. Babasının Irak, İran ve Suriye gibi ülkelere yük taşıdığını anlatan Bartık, şöyle devam etti:

   

  “Babamla gidip gelirken ben de taşımacılığı ve dünyayı tanımaya başladım. Gariban çocuğuyduk ama 1977 yılında dünyanın başka bir ülkesini görmek mümkün oldu. Bu da benim şansımdı. Aileyle birlikte bir yere gittiğiniz çocuklar kendi başına bir dünya kurabiliyor. Ama kamyonun içinde olduğunuzda bunu yapamıyorsunuz. Biz şoförlerin sohbetlerini dinlerdik. Benim için unutulmaz günlerdi. Bu hikayelerle büyüdüm ve buralara geldim.”

   

  Gençleri izlediğini ve onlardan çok şey beklediğini söyleyen Bartık, şunları söyledi:

   

  “Çalışmadan ve üretmeden başarılı olmak mümkün değil, bazı gençlere baktığımda voleci (hazırcı) bir anlayış görüyorum. Hayatta vole diye hiçbir şey yok. Öncelikle çalışacaksınız. Çalışmadan tamamen bana kısmet olsun, başıma talih kuşu konsun diye anlayışı kabul etmiyorum. Emek vermediğiniz hiçbir konudan kazançlı çıkmanız mümkün değil. Başarıya giden yollar dikenlerle doludur, emeğin olmadığı yolun sonu da hüsrandır. Emek verin, çalışın, üretin ve kazanın. Lüzumsuz bilgilerle kafanızı doldurmayın, ihtiyacınız olanı alın, gerisini atın. Beyninizi gereksiz şeylerle meşgul etmeyin.”

   

  “KENDİNİZİ DOĞRU SORGULARSANIZ HAYATA BAKIŞINIZ DEĞİŞİR”

   

  Bartık, başarı merdivenlerinin dik ve zahmetli olduğuna dikkati çekerek, bu yolculukta insanların hatalar da yapabileceğinin altını çizdi. “Hatadan dolayı kendimi çok cezalandırırım. Benim eleştirilerim biraz acımasızdır ama en acımasız eleştiriyi kendime yaparım” diyen Bartık, böyle yapınca bir daha hata yapmamaya özen gösterdiğini kaydetti.

   

  Bartık, “Eğer benim bir başarım varsa en büyük başarım kendimi eleştirmektir. Kendinizi doğru sorgularsanız hayata bakışınız değişir. Hatalardan ders çıkarmak çok önemlidir. En sevdiğim özelliklerimden biri de riski seviyor olmamdır. Dolambaçlı, uzun ve zorlu yolu severim. Normal şekilde seyreden bir şeyden mutlu olmam. Lojistik tarafında standart bir yükü Gaziantep’ten Hamburg’a taşımaktan mutlu olmam. Kimsenin gitmediği Finlandiya’nın kuzeyindeki bir yere gitmekten daha mutlu olurum. Kimsenin yapamadığı ve cesaret edemediği işi yapmayı severim. Standartlara karşı bir insanım. Standart işte çalışıp hazırlık yapılan kurgu vardır ama ben her gün uğraşmayı tercih eden biriyim” şeklinde konuştu.

   

  “ÖNGÖRÜ ÇOK ÖNEMLİDİR”

   

  Para kazanmadığı işi terk ettiğini vurgulayan Bartık, gençlere de para kazanmadıkları işten vazgeçmelerini tavsiye ettiğini belirterek, “Çünkü size yarar saplamayan işin gereği yok” dedi.

   

  Bartık, “Risk alın ama hayatınıza kastedecek riskten kaçının. Sağlam bir işyeriniz varsa, devam ediyorsa ve bir problem yoksa o işi bırakmayın. Daha iyi bir işi bulunca o işi bırakın. Arka planda eski işinizi devam ettirmek de bir seçeneğinizdir. Kendiniz için en doğru işi seçebilmelisiniz. Öngörü çok önemlidir. Ben asıl büyümemi kriz dönemlerinde yaptım. Kriz dönemlerini fırsata çevirmek lazım. Umutsuzluk, kaygı döneminde güzel şeyler düşünerek şartların iyi gitmeyeceğini de planladıysanız rakiplerinizden her zaman bir adım öne geçersiniz” ifadelerini kullandı.

   

  Gaziantep Genç Girişimciler İcra Kurulu Başkanı İbrahim Yetkinşekerci de tecrübe paylaşımının üçüncüsünü gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

   

  Yetkinşekerci, geleneksel hale getirmeyi amaçladıkları bu toplantıların devam edeceğini vurguladı. 3’ncü toplantıya genç girişimcileri önemseyen Eyüp Bartık’ı davet ettiklerini anlatan Yetkinşekerci, “Kritik bir faaliyet alan olan lojistik alanında faaliyet gösteren Eyüp Lojistik’in mimarı Eyüp Bartık’ı dinlemek bizleri mutlu etti. Lojistik sektörünün temeli olan nakliyeciliğin dünü, bugünü ve iş hayatına dair ipuçları veren Eyüp Bartık’a teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

   

  Konuşmaların ardından Bartık, gençlerin merak ettiğini soruları cevapladı.

  iha
 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
9,016 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz